Hamilelik alerjisi nedir, belirtileri nelerdir

Hamilelik alerjisi nedir, belirtileri nelerdir?

Hamilelik alerjisi; Hamilelik dönemindesiniz ve alerjik reaksiyonları hissediyorsunuz vücudunuzda… Paniklemeyin, çünkü daha önce hiç yaşamamış bile olsanız hamileyken birçok alerjik belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Hamileyken en çok alerjik astım ve alerjik rinit denilen alerji türleri görülüyor. Boğaz ve burunda kaşınma, koku ve tat almada değişkenlik, geçmeyen bir boğaz ağrısı ve kuruluğu, gözlerde ıslaklık, ateş ciltte kızarma ve burun akıntısı gibi herkeste farklılık gösterecek bazı belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Ciltte bazı kabarmalar ve lekelenmelerde yine alerjik reaksiyonlardan bazıları. Bu durumlarda hemen kendi doktorunuz ile görüşmeli ve onun önerisi ile sizi rahatlatacak alanında uzman bir doktora gitmelisiniz.

Hamilelikte alerjik testlerin yapılması genellikle önerilen bir durum değil. Ama kan alma yolu ile yapılabilecek testleri deneyebiliyorsunuz bazı durumlarda. Bunun için doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz.

Gebelikte görülen alerjik rahatsızlıklar çoğunlukla etkilenen organa yönelik birtakım bulgular verir. Alerjiden cilt etkileniyorsa ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma gözlerde batma ve sulanma, burunda salgı artışı, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, akciğerlerde nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma şeklinde belirtiler gösterebilir.
Nefes darlığı, dilde ve solunum yollarında ödem gibi acil müdahale gerektirecek boyutta alerjik reaksiyonlar nadir de olsa olabilir.
Genel olarak atopik dermatit, egzama, ürtiker, alerjik konjunktivit, alerjik rinit, alerjik astım, gıda alerjisi, penisilin alerjisi olarak bilinen durumlar gebelikte de görülen alerjik hastalıklar olarak kendilerini gösterebilir.
Hamilelikte alerji tedavisi
Alerjik hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlara ait güvenlik kategorilerine göre doktorun seçtiği ilaçlar verilen dozda ve tam zamanında alınırsa herhangi bir problem yaşamadan hamilelik süreci geçirilebilir.
Cildi etkileyen reaksiyonlarda cilt yüzeyine uygulanan kortikosteroider ve antihistaminik ilaçlar güvenlidir. Yapılan çalışmalar ile kortikosteroiderlerin sistemiklerden daha az yan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur ve hamilelikte uygun dozlarda kullanabileceği kanısına varılmıştır.
Topikal antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanımının çok faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak dermatologlara göre gebelikte bunun yerine sistematik antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanım çok faydalı değildir. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminik kullanımı daha uygundur. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminikler, kortikosteroider kullanımı tercih edilir. Özellikle burun içine uygulan bu tip ilaçlar güvenli olarak kullanılabilmektedir.
Hamilelikte alerji testi
Hamilelikte alerji testleri ve bu testlerin pozitif çıkması durumunda izlenen tedavi yöntemleri tercih edilen uygulamalar değildir. Hekimler bu tür test ve tedavileri gebelik sonrasına bırakmayı tercih eder. Çünkü alerji testleri genellikle sistemik etkilere sahiptir. Gebelikten önce başlanan bir alerji testi varsa gebelik döneminde de bunlara devam edilebilir. Ancak bu tedavinin uzman hekim gözetiminde yapılması şarttır.

Leave a Reply